I dag er en historisk dag for både de danske og udenlandske lønmodtagere!

En ny aftale mellem FH og DA, der bygger oven på regeringens aftale for udenlandsk arbejdskraft, sikrer ordnede forhold for udenlandsk arbejdskraft og sætter en fed streg under, hvad vi står for på det danske arbejdsmarked:

Nemlig evnen til at levere gode aftaler – også når det er svært.

Det handler om mennesker. Om at sikre, at ingen skal arbejde i Danmark under urimelige løn- og arbejdsvilkår!

morten skov

Med aftalen – eller certificeringsordningen, som den også kaldes – får arbejdsgiverne det, de har råbt på så længe: adgang til udenlandsk arbejdskraft fra 16 udvalgte lande uden for EU.

Til gengæld sker det på ordnede vilkår:

Fakta om aftalen

Fakta om aftalen

  • Virksomhederne SKAL være dækket af en repræsentativ overenskomst for at kunne ansætte den udenlandske arbejdskraft.
  • FH-forbund og deres tillidsrepræsentanter får adgang til oplysninger, så de kan sikre, overenskomsterne overholdes.
  • ID-kort på private og offentlige byggepladser – også for EU-borgere.
  • Bødeforhøjelser til virksomheder ved manglende anmeldelse af arbejdsulykker og planer for sikkerhed og sundhed.
  • Lovkrav om arbejdsklausuler – der ud over staten – også kommer til at omfatte regioner og kommuner.
  • Proaktiv udelukkelse, dvs. bedre mulighed for sortlistning af virksomheder, der systematisk bryder lovgivning.
LÆS AFTALEN

Det her handler ikke kun om regler og rammer.

Det handler om mennesker. Om at sikre, at ingen skal arbejde i Danmark under urimelige løn- og arbejdsvilkår.

For Danmark er og skal også fremover fortsat være verdens bedste land at være lønmodtager i!

Læs mere om aftalen her:

Løn og Ansættelse
Løn og Ansættelse
Løn og Ansættelse
Fagbevægelsens Hovedorganisation (FH) og DA har indgået en aftale, der bygger oven på regeringens aftale for udenlandsk arbejdskraft og som understøtter ordnede forhold for udenlandsk arbejdskraft. FH-formand kalder det en rigtig god aftale.