Det skal være nemmere at få fodfæste på arbejdsmarkedet – nye fagpakker på IGU’en er godt skridt på vejen

Vi ved, at det kan være svært for flygtninge at etablere sig på det danske arbejdsmarked på grund af sprog og et uddannelsesniveau, der ikke matcher kravene på det danske arbejdsmarked.

Det er et problem, fordi en central vej til integration netop går gennem arbejdsmarkedet.

Derfor har vi IGU’en, som netop er en kombination af sprogundervisning, uddannelse og arbejde, til at hjælpe flygtninge med at finde fodfæste i Danmark

De syv fagspecifikke retninger er

• Køkken og restauration
• Industri
• Transport og lager
• Bygge- og anlæg
• Rengøring
• Social og sundhed
• Butik og handel

Læs mere om de fagspecifikke retninger

LÆS OGSÅ: Rekordmange unge på førtidspension kalder på handling

Med treparten om IGU’en blev det aftalt, at der skulle etableres et antal fagspecifikke retninger, hvor hovedparten af indholdet i skoledelen er fastlagt på forhånd.

Så det er nemmere for kommuner, udbydere og virksomheder at lave gode forløb.

De nye fagretninger er udviklet af efteruddannelsesudvalgene – i samarbejde med os i Fagbevægelsens Hovedorganisation, KL, Dansk Arbejdsgiverforening (DA) Styrelsen for International Rekruttering og Integration (SIRI) og Styrelsen for Undervisning og Kvalitet