Medlemmer af FH’s hovedbestyrelse

  • Henning Overgaard 3F – Fagligt Fælles Forbund
  • Tina Christensen 3F – Fagligt Fælles Forbund
  • Mads Andersen 3F – Fagligt Fælles Forbund
  • Jan Villadsen 3F – Fagligt Fælles Forbund
  • Claus von Elling 3F – Fagligt Fælles Forbund
  • Lydia Frydendal Callesen 3F – Fagligt Fælles Forbund
  • Peter K. Holm 3F – Fagligt Fælles Forbund
  • Eva Obdrup 3F – Fagligt Fælles Forbund


  • Anja C. Jensen – HK Danmark
  • Mads Samsing – HK Danmark
  • Lene Roed – HK Danmark
  • Rita Bundgaard – HK Danmark
  • Mette Høgh – HK Danmark
  • Simon Tøgern – HK Danmark
  • Ulla Moth-Lund Christensen – HK Danmark


  • Mona Striib FOA – Fag og Arbejde
  • Thomas Enghausen FOA – Fag og Arbejde
  • Helena Mikkelsen FOA – Fag og Arbejde
  • Thomas Brücker FOA – Fag og Arbejde
  • Maria Melchiorsen FOA – Fag og Arbejde


  • Claus Jensen – Dansk Metal
  • René Nielsen – Dansk Metal
  • Pia Hartmann Hanndbæk – Dansk Metal


  • Grete Christensen – Dansk Sygeplejeråd, DSR
  • Anni Pilgaard Dansk – Sygeplejeråd, DSR
  • John Christiansen – Dansk Sygeplejeråd, DSR


  • Gordon Ørskov Madsen – Danmarks Lærerforening, DLF
  • Dorte Lange – Danmarks Lærerforening, DLF
  • Regitze Flannov – Danmarks Lærerforening, DLF


  • Elisa Rimpler BUPL – Børne- og UngdomsPædagogernes Landsforbund
  • Lasse Bjerg Jørgensen BUPL – Børne- og UngdomsPædagogernes Landsforbund
  • Birgitte Conradsen BUPL – Børne- og UngdomsPædagogernes Landsforbund


  • Benny Andersen Socialpædagogerne – SL
  • Verne Pedersen Socialpædagogerne – SL


  • Jørgen Juul Rasmussen – Dansk El-Forbund
  • Hanna Lindstrøm – Dansk El-Forbund


  • Jannik Frank Petersen – Teknisk Landsforbund
  • Lene Ertner – Teknisk Landsforbund


  • Kent Petersen – Finansforbundet
  • Steen Lund Olsen – Finansforbundet


  • John Nielsen – Serviceforbundet
  • Ole Wehlast – Fødevareforbundet NNF
  • Mads Bilstrup – Dansk Socialrådgiverforening
  • Heino Kegel – Politiforbundet
  • Niels Bertelsen – PROSA
  • Monica Lendal Jørgensen – Frie Skolers Lærerforening
  • Hanne Pontoppidan – Uddannelsesforbundet
  • Henrik W. Petersen – Blik og Rørarbejderforbundet
  • Charlotte Hougaard – Forsikringsforbundet
  • Ghita Parry – Kost & Ernæringsforbundet
  • Jesper Korsgaard Hansen – Centralforeningen for Stampersonel
  • Tonny Olsen – Malerforbundet i Danmark
  • Preben Steenholdt Pedersen – Luftfart og Jernbane
  • Martina Jürs Danske – Bioanalytikere
  • Søs Nyengaard – Dansk Musiker Forbund
  • Ann-Mari Grønbæk – Farmakonomforeningen
  • Tom Block Hærens – Konstabel- og Korporalforening
  • Bo Yde Sørensen – Fængselsforbundet
  • Jørn Rise Dansk – Told og Skatteforbund
  • Benjamin Boe Rasmussen – Dansk Skuespillerforbund
  • Michael Sahl Hansen – Spillerforeningen
  • Thomas Wester-Andersen – Kort- og Landmålingsteknikernes Forening (KLF)
  • Christian Gøttsch Hansen – Radiograf Rådet
  • John Hatting – Kriminalforsorgsforeningen
  • Tina Arndt Jensen – Viften for kontoransatte i Folketinget
  • Uffe Pilegaard Larsen JID – Jordbrugsteknologer i Danmark
  • Vibeke Bredsdorff Sørensen – Gentofte Kommunalforening
  • Lizette Risgaard FH – Fagbevægelsens Hovedorganisation
  • Morten Skov Christiansen FH – Fagbevægelsens Hovedorganisation
  • Nanna Højlund FH – Fagbevægelsens Hovedorganisation
  • Claus Hjortdal (observatør) – Lederforum
  • Eva Munck Immertreu (observatør) – Lederforum