Dagens temaer vil bl.a. være et opgør med den stigende ulighed og nedskæringerne på uddannelse, dagpengesystemet og arbejdsmiljøet.

Desuden vil FH’s politikere sætte fokus på de manglende muligheder for en værdig tilbagetrækning og udhulingen af velfærden.  

Lizette Risgaard, Formand for Fagbevægelsens Hovedorganisation:

  • 06.30: DSU, Kastetvej 24, 9000 Aalborg.
  • 07.50: 3F Skagerrak, Vandværksvej 30, 9800 Hjørring.
  • 09.20: 3F Aalborg, Hadsundvej 184, 9000 Aalborg.
  • 10.20: FOA Nordjylland, Østerport 2, 9000 Aalborg.
  • 14.00: Fælledparken
  • 18.00: Karens Minde, Kulturhus, Wagnersvej 19, 2450 København SV

Bente Sorgenfrey, næstformand, FH:

  • 07:45: Metronomen, Godthåbsvej 33, 2000 Frederiksberg.
  • 09.45: Konventum, Gl Hellebækvej 70, 3000 Helsingør.
  • 12.35: Hestetorvet 7, 4000 Roskilde.
  • 14.05: Lovparken, 4600 Køge.
  • 15.30: Torvet 1, 4100 Ringsted.
  • 16.30: Torvet, Sorø.

Arne Grevsen, næstformand, FH:

  • 07.15: Forbundshuset Maribo, Brovejen 35, 4930 Maribo.
  • 09.15: 3F Sydsjælland, Vingevej 1, 4760 Vordingborg.
  • 10.30: Gl. Ridehus, Grønnegade 10, 4700 Næstved.
  • 13.05: HK Sjælland, Guldborgsundcentret 6, 4800 Nykøbing F.
  • 15.45: Lienlund Parken, Rødbyvej 189, 4900 Nakskov.

Nanna Højlund, næstformand, FH:

  • 07.10: Munkebo Forsamlingshus, Lindøalleen 49, 5330 Munkebo.
  • 08.30: 3F Østfyn, Vestergade 32, 5800 Nyborg.
  • 10.50: Lillebæltsværftet, Havnegade 98, 5500 Middelfart.
  • 13.05: Skovpavillonen, Skovvej 5, 5610 Assens.
  • 14.45: Kongens Have, Østre Stationsvej 10, 5000 Odense.

Morten Skov Christiansen, næstformand, FH:

  • 07.30: Fagforeningshuset, Jægervej 12, 7800 Skive.
  • 09.30: 3F Midtjylland, Brik Centerparken 4, 7400 Herning.
  • 13.30: Spjald, Åtoften
  • 15.15: Viborg, Hans Tausens Alle 2

Majbrit Berlau, næstformand, FH:

  • 10.15: Metal Østjylland, Nygade 6, 8500 Grenaa.
  • 12.45: Havnepladsen Aarhus, Havnepladsen, 8000 Aarhus.
  • 14.10: Museum Silkeborg, Hovedgårdsvej 7, 8600 Silkeborg.
  • 15.50: Vitus Berings Park, Kongensgade 1, 8700 Horsens.

Ejner K. Holst, næstformand, FH:

  • 06.15: Forsamlingshuset Dannevirke, Stenderupvej 224B, 6092 Sønder Stenderup.
  • 07.45: Dansk Metal, A. D. Jørgensens Vej 2, 6100 Haderslev.
  • 09.15: Sønderjyllandshallen, H.P. Hanssens Gade 7, 6200 Aabenraa.
  • 11.00: 3F Servicekontor Ribe, Tømmergangen 5, 6760 Ribe.
  • 13.45: Gryden, Gl. Vardevej 89, 6700 Esbjerg.
  • 15.40: Mariaparken, Blegbanken 9, 7100 Vejle.